ДОСЛІДЖЕННЯ МОЖЛИВОСТІ ОТРИМАННЯ НІТРОЦЕЛЮЛОЗИ З МОРСЬКОЇ ТРАВИ

Автор(и)

  • Кіра МАЛИШОК Шосткинський інститут Сумського Державного Університету, Україна https://orcid.org/0009-0009-3433-0212
  • Оксана ПАВЛЕНКО Шосткинський інститут Сумського Державного Університету, Україна https://orcid.org/0009-0005-5568-2832
  • Варвара ЩИГОТ Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1, Україна
  • Ольга КРУТОВА-ОНИКІЄНКО Шосткинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1, Україна

DOI:

https://doi.org/10.20535/EHS2710-3315.2024.304847

Ключові слова:

морська трава, Zostera Marina, целюлоза, органо-сольвентний метод, нітроцелюлоза

Анотація

Роботу присвячено дослідженню можливості утилізації берегових покладів морської трави Zostera Marina з отриманням актуального енергонасиченого матеріалу – нітроцелюлози. В роботі проведено літературний пошук за напрямком – використання нетрадиційної рослинної сировини у виробництві нітроцелюлози. Для отримання целюлози з морської трави було обрано органо-сольвентний метод, як такий, що має мінімальний вплив на навколишнє середовище в процесі використання. У якості сировини використовувалися промиті зразки покладів сухої морської трави з узбережжя Каркінітської затоки. Обраним методом була отримана целюлоза, та досліджена на вміст α-целюлози, який склав 75 %. Нітрування целюлози проводилося в лабораторних умовах з використанням потрійної нітруючої суміші.

Отримані зразки  нітроцелюлози досліджені з використанням хімічних та інструментальних методів. Вміст нітрогену в зразках склав 11.95%. За результатами роботи доведено можливість використання берегових покладів морської трави Zostera Marina у якості альтернативної сировини для виготовлення нітроцелюлози. Це сприятиме очищенню берегової лінії від накопичених покладів морської трави та водночас створює джерело альтернативної сировини для отримання нітроцелюлози, яка є важливою складовою вибухових речовин, необхідних в період війни.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-14