ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ УТВОРЕННЯ ВІДХОДІВ ДЕРЕВИНИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ
DOI:
https://doi.org/10.20535/EHS2710-3315.2024.304924Ключові слова:
навколишнє природне середовище, відходи деревини, джерела утворення відходів, деревообробка, управління відходами, аспіраційні системи, пиловловлювачіАнотація
З підписанням та ратифікацією у 2014 році Україною Угоди про асоціацію між Україною, запущено механізм реформування державної політики у галузі відходів. Для України це ознаменувало перехід до циркулярної економіки та сталого розвитку. В Україні з набуттям чинності 09.07.2023 року Закону «Про управління відходами» відбувається процес переходу до європейської системи управління відходам, включаючи європейський підхід до класифікації відходів; застосування п’ятиступеневої ієрархії управління відходами; впровадження принципів розширеної відповідальності виробника та забруднювач платить. Згідно даних державних статистичних спостережень в Україні лише 25,51% промислових відходів утилізується. З метою дослідження деревообробного виробництва як джерела утворення відходів проведено аналіз устаткування, яке використовується для оброблення деревини, визначені характеристики деревної сировини, пиломатеріалів.
У роботі визначено, які відходи утворюються при механічній обробці деревної сировини, зазначено, що під час здійсненні технологічних операцій з механічного оброблення деревини утворюються пил, дрібна та крупна стружка, тирса, кускові відходи деревини. Здійснено розрахунки утворення відходів деревооброблення під час виробництві меблів.
Із 300 000м3 на рік пиломатеріалів утворюється: кускових відходів деревини 79,515 м3/рік, стружки – 4,950 м3/рік, тирси – 6,300 м3/рік. Загальний обсяг деревних відходів по відношенню до об’єму вхідної сировини становить 30,26%. Розрахована кількість деревинних відходів, що видаляється аспіраційною системою при наявності пило вловлюваного устаткування.
Розроблені рекомендації щодо управління відходами дерево оброблення. Рекомендовані напрямки переробки відходів деревообробної промисловості, а саме: виробництво пеллет, біомасова енергетика, виробництво деревних плит, виробництво біоелектрохімічних продуктів, целюлозно-паперове виробництво та біопалива, рециклювання та повторне використання, гідроліз деревини, виробництво компосту
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ірина ЄРМАКОВИЧ
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.